طراحی فضای سبز

اصول طراحی فضای سبز شهری و پارکهای جنگلی

چرا زاویه دید مهم است؟

چرا زاویه دید مهم است؟ کره‌ای سرسبز در خیابان

نوشته شده توسط علیرضا مجیدی در تاریخ ۱۶ تیر ۱۳۹۰

به عکس بالا نگاه کنید، در این عکس یک کره بزرگ عجیب و غریب می‌بینید، کره‌ای پوشیده از چمن که روی آن درختانی هم دیده می‌شود. این کره در بیرون خیابانی نصب شده. چنین به نظر می‌رسد که در قطب شمال کره که اندکی فرو رفته، دو بچه در حال بازی هستند.

چیز عجیبی است، کمی هم آدم شک می‌کند و حس می‌کند، چیزی درست نیست.

اگر از زاویه دیگر و نمای نزدیک‌تر اینجا را ببینید، فوری متوجه قضیه می‌شوید.

این کره کاذب، یک خطای بزرگ بینایی است که فرانسیس آبلانت -یک هنرمند فرانسوی- با هنرمندی و مهارت کار کرده است.

آبلانت، با هدف ایجاد پیوند بین طبیعت و مردم در محوطه یک خیابان دست به کار شد. او با انجام محاسبات دقیق، به زمینی به طول صد متر و مساحت ۱۵۰۰ متر مربع، پستی و بلندی داد.

۹۰ باغبان و تکنسین در ایجاد این کره کاذب به او کمک کردند و مقدار زیادی خاک و چمن در ایجاد آن مورد استفاده قرار گرفت. در ایجاد این خطای ادراکی، بیش از همه خطوط سفید بین چمن‌ها اهمیت داشتند که باید با دقت شکل داده می‌شدند.

کلا پنج روز تمام، صرف ایجاد این کره شد. مردم با رفتن روی چمن و عکس گرفتن، لحظات مفرحی را تجربه می‌کنند، چون به نظر می‌رسد که روی یک کره سبز ایستاده‌اند.

آبلانت پیش از این نیز سابقه ایجاد آثار مشابهی داشته است:

منبع

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۰۶ساعت 23  توسط ابوطالب آقائی  | 

هتل سبز ساخته شده در معادن سنگ چینی

هتل سبز ساخته شده در معادن سنگ چینی

این هتل توسط گروه atkinsطراحی شده است و نمونه برجسته از ترکیب معدن و ساختمان است.این هتل 400 تخت خوابه در نزدیکی شانگهای در یک معدن به عمق 100 متر ساخته خواهد شد.این هتل یک طراحی خارق العاده در تامین انرژی و حفاظت از آب و هوا می باشد.این هتل دارای امکاناتی چون مجتمع رستورانها ، کافی نت ها امکانات و تجهیزات ورزشی ، وحتی مکانهای عمومی زیر آبی خواهد بود.

این هتل توسط سقف های سبز پوشیده شده.در این هتل از پدیده زمین گرمایی برای تامین نیروی برق و گرما بهره می برد.در طراحی ساختمانی این هتل از بالهای منحنی شکلی استفاده شده تا بیشترین میزان جذب نور را داشته باشد.در محوطه این این هتل از پدیده هایی همچون آبشار و پوشش های گیاهی سبز استفاده می شود که دارای مجموعه های فراغتی منجمله استخر شنا و ورزش هایی مبتنی بر آب است.در این مکان به دلیل وجود صخره های بلند از ورزشهایی همچون صخره نوردی و پرش از ارتفاع با طناب می توان لذت برد. .مجموعه کافی نت ها و رستورا نها در 2 سطح دریک آکواریوم ده متری در پایه هتل در زیر آب قرار دارد. تمامی طبقات این هتل توسط آسانسورهایی که از سطح آب شروع شده با هم ارتباط دارند.

ترجمه و بازنویسی:ابوطالب آقائی

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۸۸/۰۹/۱۰ساعت 13  توسط ابوطالب آقائی  | 

آلاچیق ها

آلاچیق ها

تعریف آلاچیق

در پارکهای عمومی ، فضاهای بزرگ و … اطاقکهایی که کاملا با مصالح ساختمانی بنای منازل متفاوت می باشد ، ساخته می شود که نقش آنها نوعی سایه بان و یا استراحت گاهی موقتی برای عابرین است.

آلاچیق

معمولا در ساختمان این گونه اطاقک ها (آلاچیق) ، نکاتی را که از نظر چشم انداز و برخورداری از زیبایی منطقه ضروری می باشد ، مورد توجه قرار می دهند.گاهی در میان یا کنار این گونه آلاچیق ها ، حوضچه های کوچکی احداث یا در وسط آن از درختان پا بلندکه بتوان در بالای آن چتری به منظور ایجاد سایه و تنوع در یکنواختی ایجاد نماید ، غرس می کنند.معمولا محل نصب یا برپا داشتن آلاچیق ها یک فرمول مشخص و کاملا نثبیت شده ای ندارد.گاهی آلاچیق ها را کنار استخرهای بزرگ ، آب نماها یا بر فراز بلندی در باغ ، در میان توده ای از درختان که حالت جنگلی دارند ، بنا می کنند.به طور کلی تاریخچه احداث آلاچیقبه طور مستند در آثار باقی مانده ، چندان مشخص نیست. ولی از اوائل قرن هفدهم ، کم و بیش در برخی از باغات و قصر ها ، اطاقکی را دور از محل ساختمان به عنوان نشتن گاه میان روز و یا خلوت گاه می ساخته اند و برای تزئین داخلی یا خارجی آن از گلدان های گل استفاده می شده است.به عنوان مثال آلاچیق معروف باغ نیمانس در ساسکس انگلستان به سبک ایتالیایی همراه با ستون ها یا آلاچیق هایی به سبک کیوکس های شرقی در باغ سزین کوت در گوسیسترشیر کنار زمین بازی تنیس است. شکل و محل تعبیه آلاچیق ، بستگی به موقعیت زمین ، سلیقه طراح و شناخت چگونگی هم آهنگی با یکدیگر عوامل موجود را در باغ دارد.

در شمال ایران آلاچیق ها بیشتر در باغات چای و میوه ، به اشکال مختلف با مصالح ساختمانی متنوع از قبیل : چوب ، بقایای ساقه های برنج و گندم ، هنوز هم مرسوم است . در برخی دیگر از نقاط ایران این گونه آلاچیق ها علاوه بر ویژگی خاص خود ، به عنوان انبار های موقت یا استراحت گاه نیم روز ، مورد استفاده قرار می گیرند. مصالح ساختمانی که در آلاچیق های روستایی ایران بکار می رود ، بسیار ابتدائی و از مصالح ارزان قیمت می باشد.

 آلاچیق

چگونگی طراحی یک آلاچیق

برای احداث داربست ، آلاچیق و دیگر فرم هایی که بتواند در نقش سایه انداز را داشته باشند ، از انواع مصالح ساختمانی استفاده می شود. ولی همان گونه که قبلا توضیح داده شد ، آلاچیق ها علاوه بر سرپناه و سایه انداز بایستی به نحوی نقش پناهگاه را نیز داشته باشد.بنابراین پی یا پایه های آلاچیق را تا ارتفاع نیم متر با سنگ ، آجر یا بتون بالا آورده و در روی آنها به آنواع و اشکال مختلف ، دیواره و طاق را با مصالحی از قبیل آهن گرد یا تسمه ای ، نبشی و چوب خراطی شده یا طبیعی به ارتفاع حداکثر دو و نیم متر بنا می کنند. نقشه ساختمانی آلاچیق را بصورت چند ضلعی منظم ، مربع ، دایره یا مستطیل و … با طاق گنبدی یا ساده ترین آن به طور مسطح طراحی کرده و می سازند. دیواره های آلاچیق توسط گیاهانی ( رونده یا پیچنده ) به منظور ایجاد سایه ، محصور می شوند.لذا در فواصل معینی از ستون ها یا پایه های آلاچیق ، گیاهانی سریع الرشد کاشته می شود.گاهی به جای گیاهان زینتی از برخی در ختان میوه ماننده مو و یا درختانی که بتوان به آنها فرم داد ، کاشته می شوند. در داخل آلاچیق ، می توان از میز و صندلی های چوبی ( که امکان دارد این چوب ها به اشکال طبیعی تزئین شود) ، سنگی یا سکوبندی (چوبی ، بتونی ، آجری ، سنگی ) استفاده کرد. معمولا کف آلاچیق را از آجر ، سرامیک ، بتون ، شن های رنگی یا ساده و … همانند آنواع دال های خیابان ها ، مفروش می نمایند . دور تا دور آلاچیق را  با عرض حدود یک متر ، با انواع مصالح ساختمانی و تزئیناتی که هماهنگ با طرح عمومی باغ یا پارک می باشد ، مفروش می کنند.

نویسنده : ابوطالب آقائی

+ نوشته شده در  جمعه ۱۳۸۸/۰۶/۲۰ساعت 12  توسط ابوطالب آقائی  | 

انواع دیواره های مورد استفاده در فضای سبز

انواع دیواره های مورد استفاده در فضای سبز

در یک باغ ، برای ایجاد تنوع بیشتر در چشم انداز ، مخصوصا در زمین های ناهموار و شیب دار ، از یک سلسله کارهای ساختمانی استفاده می شود. مانند : دیوار ه های کوتاه ، دیواره های بلند و سلسله ای.

احداث اینگونه دیواره ها علاوه بر زیبایی ، از فرسایش خاک مخصوصا در شیب های تند ، جلوگیری کرده و یا به منظور بادگیر استفاده می شوند. دیواره ها ممکن است متداوم یا منقطع و در سطح آنها می توان گلکاری نمود.

 

انواع دیواره ها

1- احداث دیواره با سنگ بدون ملات ( سنگ لایه ای ) یا با ملات

اینگونه دیواره ها از روی هم چیدن تخته سنگ های متعدد در یک بریدگی پدید می آید . معمولا این تیپ دیواره ها ابتدائی ترین فرم ساختمانی است که جزء ساختمان های اولیه ،  انسان می شناسد.

2- دیواره ساخته شده با مصالح ساختمانی

این نوع طرح بسیار فراوان است و در بین سنگ ها و آجرها از پوشش اتصالی (ملات) استفاده می کنند.

3- احداث دیواره های ساختمانی با پوششی از گل

در حقیقت اینگونه دیواره ها می توانند یکی از دو فرم ذکر ده در بالا باشند. بطوری که گلکاری یا کاشت گیاهان رونده با افزایش خاک و کود در فواصل و لابه لای سنگ ها میسر گردد. امروزه برای ایجاد شکل طبیعی یا وحشی در باغ یا به عبارت دیگر انتقال طرح های طبیعی با مقیاس کوچک تر ، از این گونه دیواره های سنگی بدون ملات همراه با گیاهان کاشته شده استفاده می شود.

4- دیواره های چوبی

در برخی از شیب ها با بکار بردن قطعات چوبی یا بامبو (از تنه و شاخه های طبیعی درختان و نی ) که قسمتی از آن را در خاک فرو می برند (قطر آنها نیز تقریبا باریک می باشد ) ، می توان به زمین شکل داد و انواع دیواره ها و یا تراس بندی ها را پدید آورد. ارتفاع این گونه دیواره ها بر حسب شیب زمین یا نوع گیاه مورد نظر ، متغییر می باشد.

 

انواع دیواره ها بر حسب مصالح ساختمانی

1- دیواره های سنگی

برای احداث اینگونه دیواره ها ، لازم است ابتدا از قطعات بزرگ سنگ و به تدریج که ارتفاع دیواره بالا می آید ، از قطهع سنگ های کوچک تر استفاده کنیم . گاهی دیواره ها دارای شیب بسیار ملایمی است که می تواند بر حسب شیب زمین تعداد آنها متفاوت و متغییر باشد.برای احداث دیواره های شیب دار ، گاهی تنوع همانند پله در فرم دیواره ایجاد می کنند. سنگهایی که به منظور احداث دیواره ها بکار می روند ، ممکن است کاملا فرم داده شده یا به شکل طبیعی باشد. بر حسب موقعیت زمین ، می توان دیواره ها را با ارتفاع های مختلف ، صاف و منطبق احداث نمود.

2- دیواره های بتونی

ساختن دیواره های بتونی جالب نمی باشد. ولی می توان با بکار بردن سنگ (در داخل آنها به منظور تولید برجستگی )یا حفره هایی در آن ایجاد نمود که در داخل آنها خاک باغبانی ریخته و با کاشت انواع گیاهانی که در لایه های تخته سنگ ها رشد می کنند ، تزئین کرد.

3- دیواره های سفالی

در این مورد از قطعات سفلی مسطح برای ساختن دیواره های تزئینی به اندازه های کوچک استفاده می شود که بسیار جالب توجه بوده و بین قطعات هر قشر سفال ، یک ملات ضخیم گذاشته می شود.

4- دیواره های آجری و موزائیکی

مصالح ساختمانی در اینگونه دیواره ها ، شامل انواع آجرها به اشکال مختلف و ابعاد متغییر می باشد . گاهی در لابلای این گونه دیواره ها گیاهان رونده یا گیاهان چسبنده کاشته می شود.

5- دیواره های سبز یا پرچین

دیواره هایی که از گیاهان همیشه سبز ایجاد می شوند ، پرچین نامیده و بر حسب نوع گیاه و منظور خاص ، دارای ارتفاع مختلف می باشند. پرچین بیشتر در اطراف منازل ییلاقی یا پارک ها ویا ... به عنوان دیواره همیشه سبز کاربرد دارد.در پاره ای موارد ، پرچین به طور منقطع یا سرتاسری در کنار نرده ها به عنوان دیواره همیشه سبز حفاظتی به کار می رود.

تعدادی از گیاهانی که به عنوان پرچین یا دیواره سبز کاربرد دارند

1- اسپیره سفید یا گل عروس

2- اسپیره پُرپر

3- اسپیره سرخ

4- اسپیره رعنا

5- اسپیره سرخ ابلق

6- برگ نو برگ درشت

7- برگ نو معمولی

8- برگ نو ابلق طلایی

9- شمشاد رسمی

10- شمشاد ابلق سفید

11- شمشاد ابلق زرد

12- شمشاد نعنایی

13- شمشاد اناری

14- سرو تبری (نوش)

15- سرو خمره ای

16- تمشک

17- زرشک برگ قرمز

18- پیرو کانتا

19- دوتزیا

 

 نویسنده :ابوطالب آقائی

 

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۳۸۸/۰۶/۰۹ساعت 21  توسط ابوطالب آقائی  | 

پارکهای ملی

پارکهای ملی به عنوان نمونه های برجسته از طبيعت کل کشور و ذخيره گاههای ارزشمند طبيعی محسوب ميشوند. بنابراين اعمال مديريت صحيح و کارآمد مبتنی بر نگاه علمی و کارشناسی (به دور از سليقه) و بهره گيری از تجربيات کشورهای مجرب علاوه بر ايفای نقش بزرگترين و بهترين سرمايه های ملی طبيعی و ايجاد زمينه های حفاظتی، تحقيقاتی و آموزشی در جهت جذب توريست و کسب درآمدهای ارزی بسيار بالا و شرايط آب وهوايی متغير که نتيجه آن وجود هزاران گونه گياهی مرتعی، دارويی، صنعتی و صدها گونه جانوری متنوع که بعضاً منحصر بفرد در سطح جهان بوده اند می باشيم. در يک جمله ايران جهانی است با وسعتی کوچکتر، متاسفانه  و عليرغم داشتن موهبتهای الهی و تمدنی کهن، مليتی اصيل و مکتبی سالم و سرآمد و کامل تا کنون موفق به بهره‌برداری معقول از منابع موجود نشده ايم.عنايت رياست محترم سازمان و پيگيری و تلاش مجدانه جناب آقای تهرانی مديرکل محترم نظارت وبازرسی برای اولين بار در طول تاريخ سازمان متبوع موجب شد تا تعدادی از روسای پارکهای ملی که به واقع و درعمل با مشکلات و مسائل پارکداری مواجه هستند و از اين طرق فشارهای زياد و طاقت فرسای کار به همراه محيط بانان زحمتکش متحمل می شوند برای ارتقاء سطح علمی مديريتی و تنوير افکار آنان و آشنايی با مديريت پارکداری در کشور لهستان که دارای 23 پارک ملی بوده و تجربيات خوبی را در امور مزبور دارد اعزام گردند لذا جا دارد از مساعدت اين عزيزان تشکر و گزارش بازديد بعمل آمده را بشرح زير ارائه نمايد  :

 کشور لهستان با وسعتی حدود يک پنجم خاک کشور ما تا دو دهه قبل جزو بلوک شرق بوده و در حال حاضر به عضويت اتحاديه اروپا در آمده است. وضعيت توپوگرافی اين کشور بيشتر هموار و پوشيده از جنگلهای  پهن‌برگ نم دوست و سوزنی برگ کاج و اراضی تورب زار است. ميزان بارندگی و رطوبت ميانگين سالانه 600 ميليمتر بوده بطوريکه سطح مناطق جنگلی را دربعضی از فصول سال آب فرا ميگيرد. بدليل يکسان بودن تيپ طبيعی از تنوعات گياهی و جانوری زيادی برخودار نيستند. در خلال جنگهای جهانی اول و دوم و انقلاب صنعتی و بهره‌برداری بی رويه از جنگلهای اروپا آسيب جدی به منابع طبيعی اين کشور وارد شد مع الوصف خيلی زود متوجه موضوع شده و درجهت احيای آن با مديريت صحيح بر آمدند و امروز با کمترين تنوعات زيستی بيشترين بهره را می برند. کشور لهستان دارای 23 پارک ملی بوده و تعداد 10 ميليون نفر از 36 ميليون توريستی که در سال به اين کشور مسافرت می کنند از پارکها بازديد می نمايند. ضمن اينکه 4 ميليون کاربر اينترنتی نيز هرساله از سايتهای اختصاصی اين پارکها بهره برداری می کنند. بيشتر توريستهای پارکها را جوانان و دوستداران طبيعت تشکيل می دهند. برای هر بازديد کننده در زون توسعه پارکهای ملی و در هر هکتار 3 تا8 متر مربع و برای هر 6 نفر محقق همان مقدار جاده در نظ  گرفته می شود. مسيرهای بازديد عمدتاً جاده های پياده رو و دوچرخه رو و مشابه جاده های مالرو مناطق کشورمان است با اين تفاوت که همه مسيرها دارای تابلوهای راهنمای مناسب و شکيل هستند.

پارکهای ملی

 امور زيست محيطی در اين کشور بعهده وزارت محيط زيست بوده و کلمه حفاظت بدليل بالا رفتن سطح اطلاعات زيست محيطی مردم و همچنين همکاری آنان در تميز نگه داشتن محيط برای زندگی از عنوان اين وزارتخانه حذف شده است.

    حفاظت از بيومها و زيستگاهها در شرايط مساعد اين کشور و بالا بودن اطلاعات زيست محيطی و ساماندهی دامداری و کشاورزی بصورت کاملاً مکانيزه و توسعه شهرها و روستاها براساس طرح جامع و پيش بينی شده 20 ساله و چشيدن مزه اقتصادی جذب توريست تقريباً به تعداد جمعيت کشور در هر سال، و کسب درآمد ارزی زياد از اين طريق درحد استاندارد جهانی بوده و تخلفاتی مانند دام، شکار و صيد، تصرف اراضی، ريختن زباله و فاضلاب ديگر معنايی ندارد. بعنوان مثال در طول مدت سفر کوچکترين زباله نه تنها در سطح پارکهای ملی  بلکه در سطح روستاها و شهرها نيز مشاهده نشد. از طرفی وجود انجمنهای قوی و مقتدر مردمی محيط زيست و صندوقهای تعاونی تشکلها دليل بر حمايت محيط زيست بوده است.

    روز جهانی کنوانسيون رامسر را تمام مردم لهستان جشن می گيرند و اعتقاد دارند تالاب انزلی ضامن بقای 8 تالاب بين المللی موجود در اين کشور می باشد. در طول مدت اقامت در کشور لهستان از 4 پارک ملی اين کشور بنامهای Bialowieski  Wigierski  Biebrzanski  Kampinoski  بازديد بعمل آمد که خلاصه نتايح آن به شرح زير مي باشد :

1- شرايط ايجاد پارک ملی :

   مساحت پارکها نبايد کمتر از 10 کيلومتر مربع باشد. دارای استعداد طبيعی به لحاظ گونه هاي گياهی و جانوری بوده و حداقل تنش با روستاييان داشته باشد. دارای مصوبه قانونی و حدود و نقشه مشخصی باشد و مورد تاييد سازمانهای بين المللی محيط زيست و جاذبه توريستی هم داشته باشد.

2- تشکيلات پارک ملی :

    دارای رييس، معاون اجرايی، معاون آموزشی و توريستی، معاون تحقيقاتی، معاون مالی واداری و واحدهای آتش نشانی و هواشناسی بوده و رييس پارک از طريق کانديدايی چند نفر ارزيابی و انتخاب و به حکم وزير به مدت 5 سال به سمت مدير پارک منصوب مي شود. ضمناً رييس پارک علاوه بر تحصيلات عاليه بايد از تجربه کافی برخوردار بوده و محيط بانان بومی و دارای مدرک ديپلم بودند.

3- لبـاس فرم :

    کليه پرسنل پارک دارای لباس متحدالشکل در 2 نوع بودند که لباس کار در فضای داخل منطقه سبز رنگ و لباس رسمی به رنگ قهوه ای بود. آرم اختصاصی هر پارک بر روی بازو و درجات آنان بر روی يقه لباس نصب ميگردد.

4- محيط بانان :

    اعم از زن و مرد دارای وظايف گوناگون بودند. گروه ضربت، گروه گشتهای پياده، گروه مستقر در سرمحيط‌بانيها و چنانچه بصورت انفرادی به داخل مناطق می رفتند يک قلاده سگ آموزش ديده نيز بهمراه خود می بردند. تجهيزات انفرادی آنها شامل سلاح کمری، دوربين، باتوم، دستبد، بی سيم و تلفن همراه و دستگاههای GPS و دفترچه يادداشت وقايع روزانه بود.

5- برجهای ديده بانی :

    در حاشيه و نقاط حساس منطقه برجکهای ديده بانی با چوب ساخته شده که مشخصات منطقه بر روی صفحه‌ای چوبی در داخل آنها نصب گرديده است و محيط بانان برای کنترل راحت تر مناطق بويژه آتش‌سوزی از آنها استفاده می کنند.

6- طرحهای جامع مديريت و نظارت پيوسته :

    تمام پارکهای ملی دارای طرح جامع مديريت بوده و نظارت پيوسته در مقاطع 5 ساله برای مدت 20 سال در آنها اجرا می گردد. مواردی مانند شکار غير مجاز درآنها بندرت ديده می شود.

7-  سپر حفاظتی

 کليه پارکهای ملی دارای سپر حفاظتی در ابعاد وسيع و مساحت تا چند برابر وسعت محدوده اصلی پارکها بودند.

8- هماهنگی

مديران پارکها هماهنگی لازم را با شهرداريها داشتند.

9- نقشه و تابلوهای راهنمای

 حاشيه و مرکز پارکها و مسيرهای عبور توريستها مجهز به نقشه و تابلوهای راهنمای متعدد است. هر پارک دارای چند ايستگاه هواشناسی مجهز و نيز ايستگاههای متعدد باران سنجی است. در کليه پارکها ايستگاههای متعدد آتش نشانی و تجهيزات و خودروهای اطفاء حريق وجود دارد.

10- زون بندی

 کليه محدوده پارکها زون بندی شده و محدوديتها و ممنوعيتهای مربوط به هر منطقه در آنها برابر قانون اعمال می گردد.

11-  امکانات اقامتی و پذيرايی برای توريست ها

تمام پارکها دارای امکانات اقامتی و پذيرايی برای توريست ها بودند. استفاده توام از جاذبه های طبيعی و تاريخی برای جذب توريست به مناطق کاملاً مشهود بود.

12- احياء جنگلها و انجام امور تحقيقاتی مستمر

احياء جنگلهای تخريب شده با استفاده از نهالستان اختصاصی در پارک و انجام امور تحقيقاتی مستمر در پارکها از جمله اقدامات اساسی در آنها بحساب می آيد.

 پيشنهادات :

الف) راه رسيده به اهداف پارکهای ملی مستقل نمودن تشکيلات پارکها که به تبع آن از مدير منفل و صاحب اختيار و بودجه مستقل بهره مند خواهد شد. فلذا در کنار استقلال مطالعات طرح جامع، اجرای تحقيقات، احداث راههای دسترسی، تابلوها، آتش نشانی، مفسرين طبيعت، امور تحقيقاتی و آموزشی و توريستی، ملبوس و فرم و شکل آن و بطور کلی همه موارد مورد نياز يک ذخيره گاه طبيعی ثبت و مورد بهره برداری قرار گيرد.

ب) سهيم نمودن افراد بومی و محلی در سود حاصل از جذب توريست و يا درآمدهای حاصل از طريق شکا و صيد و تفرج و استفاده از آنان به عنوان راهنما.

ج) احداث مراکز اقامتی و پذيرايی در محدوده سپر حفاظتی منطقه و اجاره آن به علاقمندان بومی.

د) اجرای تجربيات کشور مزبور مشروط به لحاظ نمودن فرهنگ کشورمان دست آوردهای خوبی را به همراه خواهد داشت .

منبع : وبلاگ پارکداری

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۳۸۸/۰۴/۳۱ساعت 15  توسط ابوطالب آقائی  | 

اصول گرافیک صحیح

اصول گرافیک صحیح

به منظور ایجاد گرافیکی با کیفیت بالا ، 45 اصل لازم الاجرا است.این اصول ضروری را به یاد داشته باشید و تمرین کنید چرا که هنرمندی ممتاز را تضمین می کند. برخی از آنها بدیهی اند در حالیکه بعضی دیگر بر مبنای مفاهیمی هستند که به سادگی درک نمی شوند . تمام این اصول را مطالعه کنید و در رسم خود به کار گیرید.


الف . خط

1- سر مداد

2- خط بافت دار

3- تیره – روشن – تیره

4-شکاف ماهرانه

5- نقطه ی ماهرانه

6- زاویه ی همپوشی

7- خط فنی

8- خط دست آزاد

9- خط سازنده

10- خط ممتد

11- خط تکرار

12- خط متغییر

13- خط یکنواخت

14- خط نازک

15- خط محیطی

16- خط سه بعدی

17- خطوط نازک – ضخیم

18- خط ضخیم

19- خط 45 درجه

20- تغییر تدریجی ارزش

21- لبه ی بیرونی

22- خطوط راه راه

23- نقاط

ب . ترکیب

24- شروع در اندازه ی کوچک

25- کم زیاد است

26- عدم برخورد با لبه ها

27- فضای سفید

28- زیگزاگ

29- تیره – روشن

30- انبوه – تهی

31- پیوستگی ارزش

32- سایه گاه و سایه

33- عدم تقارن

34- خط دید پنهان

35- نقاط کانونی

36- پیش زمینه ی تیره – پس زمینه ی روشن

ج . رنگ

37- چرخه رنگ

38- جفت رنگ

39- رنگ مجاور

40- رنگین کمان رنگ

41- تکرار رنگ

42- نور رنگ

43- تک رنگ

44- پیوستگی رنگ

45- رنگ خاکی


برای دریافت توضیحات بیشتر می توانید به کتاب زیر رجوع کنید

راندو ، ترسیم و پرسپکتیو ( مایک دابلیو . لین . آسلا )

بازنویسی : ابوطالب آقائی

+ نوشته شده در  جمعه ۱۳۸۸/۰۴/۱۹ساعت 13  توسط ابوطالب آقائی  | 

قوانين مرتبط با فضای سبز

 

قوانين مرتبط با فضای سبز


1. لايحه قانونی حفظ و گسترش فضای سبز در شهرها(مصوب 30/3/1359)

ماده 1) بمنظور حفظ و گسترش فضای سبز و جلوگیری از قطع بی رویه درختان، قطع هر نوع درخت در معابر، میادین، بزرگراهها و پارکها، باغات و محل هائی که بصورت باغ شناخته شوند در محدوده قانونی و حریم شهرها بدون اجازه شهرداری ممنوع است.
ضوابط مربوط به چگونگی اجرای این ماده پس از تهیه توسط شهرداری و تصویب شورای شهر قابل اجرا است.
ماده 2) شهرداریها در محدوده قانونی و حریم شهرها مکلفند ظرف مدت یکسال شناسنامه ای شامل تعداد و نوع و سن محیط و سن تقریبی درختان محلهای مشمول این قانون را تنظیم کنند و این شناسنامه هر 5 سال یکبار قابل تجدید، و سند اجرای این قانون میباشد.
تبصره – شهرداریها مکلفند درختان معابر، میادین، بزرگراهها و پارک ها را پس از تنظیم مشخصات آنان ، پلاک کوبی کنند.
ماده3) مأموران شهرداریها بر حسب مورد می توانند برای تنظیم یا تطبیق برگ شناسائی درختان با در دست داشتن معرفی نامه و نمایندگی دادستانی وارد محلهای مشمول این قانون بشوند.
ماده 4) از تاریخ اجرای این قانون اعم از اینکه شناسنامه موضوع ماده 2 تنظیم و ابلاغ شده باشد یا نه قطع درختان شمول قانون ممنوع است مگر با تحصیل اجازه از شهرداری طبق مقررات و ضوابط مربوط.
تبصره1) اراضی مشجر و اماکن مسکونی و محلهای کسب و پیشه و تجارت که مساحت آن از پانصد متر مربع تجاوز نکند از شمول این قانون مستثنی است.
تفکیک قطعات اراضی مشجر و باغات بزرگتر از پانصد متر مربع با رعایت مقررات شهرسازی مجاز است ولی قطع درخت در قطعات تفکیک شده بهر مساحت که باشد بدون تحصیل اجازه طبق مقررات این قانون ممنوع است.
تبصره2) در پروانه های ساختمانی که بر اساس طرح جامع و یا هادی شهرها از طرف شهرداریها صادر میشود تعداد درختی که در اثر ساختمان باید قطع شود تعیین و قید خواهد شد. در صورتیکه پس از دریافت پروانه و قطع درخت ظرف مدت مندرج در پروانه بدون عذر موجه اقدام به ساختمان نشود مرتکب مشمول مجازاتهای مقرر در این قانون خواهد شد.
تبصره3) مالکین باغات و محل هائی که بصورت باغ شناخته شوند مکلفند به ازای درختهائی که اجازه قطع آنان از طرف شهرداری صادر میشود. به تعداد دو برابر در همان محل و یا هر محلی که شهرداری تعیین خواهد کرد بر طبق ضوابط و دستور العمل های موجود در فصل مناسب غرس نمایند.
تبصره4) کاشت و حفاظت و آبیاری درختان معابر، میادین، بزرگراهها و پارکهای عمومی ازا هم وظایف شهرداریها میباشد.
ماده5) ضوابط مربوط به خزانه و جابجا کردن، جانشین ساختن و قطع درختان که ملازمه با بهره برداری از نهالستانها قلمستانها و باغات و موارد دیگر دارد به بموجب آیین نامه های اجرائی این قانون تعیین خواهد گردید.
ماده 6) هر کس درختان موضوع ماده یک قانون گسترش فضای سبز را عالماً عامداً و برخلاف قانون مذکور قطع یا موجبات از بین رفتن آنها را فراهم آورد علاوه بر جبران خسارت وارده حسب مورد به حبس تعزیری از شش ماه تا سه سال و یا جزای نقدی از سه میلیون تا هجده میلیون ریال محکوم خواهد شد.
تبصره1) در صورتیکه قطع درخت از طرف مالکین بنحوی باشد که باغی را از بین ببرد و از زمین آن بصورت تفکیک و خانه سازی استفاده کند همه زمین بنفع شهرداری ضبط میشود و بمصرف خدمات عمومی شهر و محرومین میرسد.
تبصره2)مجازاتهای مذکور در این ماده قابل تعلیق و یا تبدیل به جزای نقدی نبوده و احکام صادره فقط قابل پژوهش خواهد بود.
ماده7) گزارش ماموران شهرداریهای مأمور اجرای این قانون که قبلاً با وظایف ضابطین دادگستری آشنا شده اند بمنزله گزارش ضابطین دادگستري است.
ماده8) هر کس اعم از مأموران مجری این قانون و یا سایر اشخاص عالماً جرایم مذکور در این قانون را بخلاف حقیقت به کسی نسبت دهد و یا گزارش خلاف واقع بدهد به مجازات حبس جنحه تا سه سال محکوم میشود مگر اینکه در قوانین جزائی مجازات شدیدتری پیش بینی شده باشد که در این صورت به مجازات اشد محکوم خواهد شد. مقررات تبصره ذیل ماده 6 در این مورد نیز لازم الرعایه است.

2. ضوابط اجرايي مربوط به چگونگی اجرای ماده 1 لايحه قانونی حفظ و گسترش فضای سبز در شهرها (مصوب 11/3/59 مصوب 29/6/1373)

ماده14) هر شهرداری موظف است بمنظور رسیدگی و حفظ و گسترش فضای سبز، تعیین محیط بن هر درخت مثمر و غیر مثمر و قطع و انتقال درختان و تشخیص باغات با توجه به موقعیت جغرافیائی و وضعیت پوشش گیاهی در محدوده قانونی و حریم شهر جهت حسن اجرای ماده 1 قانون کمیسیونی مرکب از اعضای ذیل تشکیل دهد:
الف : در شهر تهران اعضاء کمیسیون عبارتند از:
1- نماینده فنی شهرداری به انتخاب شهردار تهران
2- مدیر عامل سازمان پارکها و فضای سبز شهر تهران
3- نماینده شورای شهر تهران به انتخاب رئیس شورای شهر و در غیاب آن قائم مقام قانونی آن.
ب: در ساير شهرها اعضاء کميسيون عبارتند از:
1- نماینده شورای شهر و در غیاب آن قائم مقامی قانونی
2- رئیس اداره فضای سبز شهرداری در صورت فقدان، حسب تشخیص شهردار از سایر سازمانهای ذیربط
3- نماینده شهرداری
تبصره) تصمیمات متخذه توسط کمیسیون بعنوان یک ضابطه به شهرداری ارائه می گردد.

3. قانون زمين شهری (مصوب 22/6/1366)

ماده5) اراضی دایر زمینهائی است که آنرا احیاء و آباد نموده اند و در حال حاضر دایر و مورد بهره برداری مالک است زمینهای دایر مشمول این قانون صرفاً اراضی کشاورزی یا آیش اعم از محصور یا غیر محصور میباشد.
ماده12)تشخیص عمران و احیاء و تأسیسات متناسب و تعیین نوع زمین دایر و تمیز بایر از موات بعهده وزارت مسکن و شهرسازی است این تشخیص قابل اعتراض در دادگاه صالحه میباشد.
تبصره 1) دادگاه نسبت به اعتراض خارج از نوبت و بدون رعایت تشریفات آئین دادرسی رسیدگی کرده و حکم لازم خواهد داد، اعتراض به تشخیص وزارت مسکن و شهرسازی در دادگاه مانع از اجرای مواد این قانون نمی گردد.
تبصره2) ملاک تشخیص مرجع مقرر در ماده 12 در موقع معاینه محل در مورد نوع زمینهائی که از تاریخ 22/11/1357 وسیله دولت یا ارگانها و نهادها و کمیته و دفاتر خانه سازی احداث اعیانی یا واگذار شده بدون در نظر گرفتن اعیانیهای مذکور خواهد بود.

4. قانون ثبت اسناد و املاک (مصوب 26/12/1310 باب هشتم( (مواد الحاقی)

ماده 147 برای تعیین وضع 4 ثبتی اعیان املاکی که اشخاص تا تاریخ 1/1/1370 بر روی زمینهایی ایجاد نموده اند که به واسطه موانع قانونی تنظیم سند رسمی برای آنها میسور نبوده است، همچنین تعیین وضع ثبتی اراضی کشاورزی و نسقهای زراعی و باغات اعم از شهری و غیر شهری و اراضی خارج از محدوده شهر و حریم آن که مورد بهره برداری متصرفین است و اشخاص تا تاریخ فوق خریداری نموده اند و به واسطه موانع قانونی تنظیم سند یا صدور سند مالکیت برای آنها میسور نبوده است به شرح زیر تعیین تکلیف می شود.
1- در صورتی که بین متصرف و مالک توافق بوده پس از احراز تصرف بلامنازع منصرف توسط کارشناس منتخب اداره ثبت و نداشتن معتوض ردیس ثبت دستور ادامه عملیات ثبتی را به نام متصرف به منظور صدور سند مالکیت خواهد داد.
2- هر گاه انتقال (اعم از رسمی یا عادی) به نحو مشاع و تصرف به صورت مفروز بوده و بین متصرف و مالک مشاعی توافق باشد پس از کارشناسی و تهیه نقشه کلی ملک و انعکاس قطعه مورد تصرف در آن و احراز تصرف بلامنازع مشروط بر این که مقدار تصرف از سهم فروشنده در کل ملک بیشتر نباشد و سایر مالکین عم مراتب را تأیید کنند رئیس ثبت دستور تعیین حدود و حقوق ارتفاعی مورد تقاضا و باقیمانده را به منظور دور سند مالکیت مفروزی خواهد داد و الا عملیات ثبتی به صورت مشاع ادامه می یابد و در صورت عدم دسترسی به مالکیت مشاعی با وصول اعتراض، مراتب به هیأت حل اختلاف موضوع ماده 2 این قانون ارجاع می شود.
3- در مورد مناطقی نظیر مازندران که غالباً مالک عرصه و اعیان جدا از هم بوده و مرود معامله اکثراً اعیان ملک می باشد و آخرین متقل الیه متقاضی سند مالکیت است هیأت موضوع ماده 2 به این گونه تقاضاها رسیدگی نموده در صورت احراز واقع و توافق طرفین طبق بند 1 این ماده عمل و الا با حفظ حقوق مالک عرصه رأی بر صدور سند مالکیت اعیان طبق حذف محل خواهد بود.
4- اگر متصرف نتواند سند عادی مالکیت خود را ارائه نماید هیأت موضوع ماده 2 با رعایت کلیه حواتب به موضوع رسیدگی در صورتی که هیأت توافق طرفین را احراز و مدعی بلامعارض باشد مراتب را برای صدور سند مالکیت به اداره ثبت محل اعلام می نماید.
5- چنانچه بین اشهاص در تصرف اختلاف باشد با اعتراض برسد و یا اتخاذ تصمیم برای رئیس ثبت مقدور نباشد و همچنن در صورتی که مالک عرصه، اوقاف با دولت یا شهرداری باشد موضوع به هیأت حل اختلاف موضوع ماده 2 این قانون ارجاع می شود.
6- در مواردی که متصرف با در دست داشتن سند عادی تقاضای سند رسمی دارد موضوع به هیأت حل اختلاف موضوع ماده 2 این قانون ارجاع می شود، هیأت رسیدگی نموده و پس از احراز تصرف مالکانه متقاضی، مراتب را به اداره ثبت اعلام تا در دو نوبت به فاصله پانزده روز به نحو مقتضی آگهی اعتراض واصل شود معترض به دادگاه صالح هدایت می شود و اقدامات ثبت موکول به ارائه حکم قطعی دادگاه خواهد بود.
چنانچه اعتراض نرسد اداره ثبت طبق مقررات سند مالکیت را صادر خواهد کرد. صدور سند مالکیت جدید مانع مراجع متصور به دادگاه نخواهد بود.
7- درصورتی که مساحت قطعات متصرفی در باغها، کمتر از میزان مقرر در ضوابط ابلاغی – حسب مورد به وسیله وزرات مسکن و شهرسازی با وزارت کشاورزی باشد و با رعایت مقررات تبصره (1) ماده (4) قانون حفظ و گسترش فضای سبز و جلوگیری از قطع بی رویه درخت – مصوب 1352 مشمول این قانون نخواهد بود.
ماده 148 در هر حوزه ثبتی هیأت یا هیأتهایی به عنوان هیأت حل اختلاف در ثبت تشکیل می شود. اعضای این هیأت عبارتند از: یکی از قضات دادگستری به انتخاب رئیس قوه قضائیه و رئیس ثبت یا قائم مقام وی و یک نفر خبره ثبتی به ؟ رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور
نحوه تشکیل جلسات و اختیارات هیأت و سایر موارد اجرائی آن مطابق آئین نامه این قانون خواهد بود. هیأت مذکور می تواند برای کشف واقع از خبرگان امور ثبتی استفاده کند و همچنین با تحقیقات و یا استماع گواهی شهود رأی خود را صادر نماید، رأی مذکور به وسیله ثبت محل به طرفین ابلاغ می شود در صورت عدم وصول اعتراض ظرف بیست روز از تاریخ ابلاغ رأی، ادارات ثبت مکلف به اجرای آن می باشند. در صورت وصول اعتراض معترض به دادگاه هدایت می شود، رسیدگی به این اعتراضات در دادگاه خارج از نوبت خواهد بود.
http://www.karajparks.org/

+ نوشته شده در  شنبه ۱۳۸۸/۰۱/۰۸ساعت 21  توسط ابوطالب آقائی  | 

فضای سبز مکان های صنعتی و کارخانجات

فضای سبز مکان های صنعتی و کارخانجات

محوطه  کارخانجات و مکانهای صنعتی از جمله فضاهایی هستند که بدلیل شرایط  نامساعد محیطی از قبیل خاک و آب  نامطلوب که گاها آلوده نیز می باشد امکان ایجاد و گسترش فضای سبز در آنها با مشکلاتی مواجه می شود . در این مکانها اغلب نمی توان گونه های گیاهی را بکار برد که به راحتی در فضای سبز شهری  مورد استفاده قرا می گیرند ،دراین بخش سعی بر آن داریم تا با معرفی گونه های زینتی مقاوم به شرایط نا مساعد محیطی  گامی  در جهت  توسعه فضای سبز این مکانها برداریم.

گیاهان پهن برگی  که به شرایط نامساعد  مقاوم هستند عبارتندازافرا ، شاه بلوط هندی ، عر عر ، توسکا ، توس ، نخود درختی ، ممرز ، شاه بلوط ، داغداغان ، جوالدوزک،فندق،ارغوان،زالزالک ،داویدیا،اکالیپتوس،راش،زبان گنجشک،لیلکی،کوئل روتریا،گردو،پروانه،عنبرالسائل،درخت لاله ، سیب زینتی ، توت آمریکایی ، توت ، پالونیا ، چنار ، صنوبر ، گوجه گلها(بادام گل،هلوگل،گیلاس گل)، بلوط ، اقاقیا ، بید ، سماق کوهی،اقطی ، نمدار ، نارون ، آزاد

گیاهان سوزنی برگ از قبیل سرو نقره ای ،ژونی پروس ،کاج تهران و........... نیز به شرایط نامساعد محیطی مقاومت نشان می دهند.

 

درختان مناسب برای خاکهای گچی،آهکی :

-افراها 

-شاه بلوط

-توس

-عرعر

-ممرز

-جوالدوز

-فندق

-زالزالک

-داویدیا

-راش

-زبان گنجشک

-گلابی

-بلوط

-لیلکی

-گ.جه و آلو

-اقاقیا

-گردو

-صنوبرها

-بیدها

-پروانه

-چنار

-سماق  کوهی

 -عنبرالسائل

-سیب زینتی

-نمدار

-نارون

-توت

 

درختان مناسب برای خاکهای با زهکشی بد :

-افراها

-گلابی

-کرنوس

-بلوط

-ممرز

-بیدها

-زالزالک

-اکالیپتوس

-صنوبرها

 

 

درختان مناسب برای مناطق صنعتی :

-افرای شبه چناری و افرای سفید

-زبان گنجشک

-بلوط

-شاه بلوط

-پروانه

-اقاقیا

-عرعر

-عنبرالسائل

-بیدها

-کرنوس

-درخت لاله

-سماق کوهی

-ممرز

-سیب

-نمدار

-زالزالک

-چنار

-نارون

-جوالدوز

-صنوبر

 

-داویدیا

-گوجه و البالو

 

-اکالیپتوس

-گلابی

 

 

منبع : www.sabzgostar-co.com

 

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۳۸۷/۱۱/۲۸ساعت 20  توسط ابوطالب آقائی  | 

خلاقيت در زيبا سازي شهري

خلاقيت در زيبا سازي شهري


بسياري  از ما  در شهرها زندگي مي كنيم  ، ولي هنگامي كه با كمي  دقت به اطراف خود نگاه مي كنيم ، در مي يابيم  شهرها تبديل  به موزه هايي  شده اند كه نازيبايي ها  را به نمايش  گذاشته اند. به هنگام طلوع آفتاب ، كوچه ها و خيابانها با دستان  زحمت كش و پركار نيروهاي خدماتي شهرداري از آلودگي ها پاك مي  شوند  و در انتهاي  روز ، تمامي  سطح كوچه و خيابانها  پر از زباله مي  شود . كمتر كوچه و خياباني را  مي توان  يافت  كه با گل و گياه و با نظمي در خور تحسين  آراسته شده باشد  ، به گونه اي كه با عبور از آن ، روح انسان تلطيف يابد. در نماي  ساختمان ها خبري از بكارگيري فضاي  سبز نيست  و بسياري از مردم  اطلاعاتي  در خصوص زيبا سازي  و طراحي  فضاي  سبز ندارند و خلاصه كلام آنكه  خبري از خلاقيت  انسان ها  براي زيبا سازي  شهر  نيست .

 

بسياري  از ما  در شهرها زندگي مي كنيم  ، ولي هنگامي كه با كمي  دقت به اطراف خود نگاه مي كنيم ، در مي يابيم  شهرها تبديل  به موزه هايي  شده اند كه نازيبايي ها  را به نمايش  گذاشته اند. به هنگام طلوع آفتاب ، كوچه ها و خيابانها با دستان  زحمت كش و پركار نيروهاي خدماتي شهرداري از آلودگي ها پاك مي  شوند  و در انتهاي  روز ، تمامي  سطح كوچه و خيابانها  پر از زباله مي  شود . كمتر كوچه و خياباني را  مي توان  يافت  كه با گل و گياه و با نظمي در خور تحسين  آراسته شده باشد  ، به گونه اي كه با عبور از آن ، روح انسان تلطيف يابد. در نماي  ساختمان ها خبري از بكارگيري فضاي  سبز نيست  و بسياري از مردم  اطلاعاتي  در خصوص زيبا سازي  و طراحي  فضاي  سبز ندارند و خلاصه كلام آنكه  خبري از خلاقيت  انسان ها  براي زيبا سازي  شهر  نيست .

حال اين سوال در ذهن ما شكل مي گيرد كه  چرا كوچه ها و خيابان ها نازيبا هستند؟

شايد چندين علت وجود دارد:

1- روشي براي مشاركت  دادن  مردم در زيباسازي شهري طراحي نشده است .

2-مردم از آموزش هاي  لازم  براي يك زندگي  شهروندي موفق برخوردار نشده اند

3-مردم هنوز به نقش زيبا سازي شهرها و تاثيرات رواني آن بر جسم  و روان خود اطلاع ندارند.

4-مردم گاهي زيباسازي شهرها را با چراغاني كردن و مصرف  بي رويه برق مترادف مي دانند.

5-فرصتي براي  خلاقيت انسان ها براي زيباسازي  شهرها در نظر گرفته نشده است .

هنگامي كه از يك مجتمع مسكوني و يا منزل شخصي خود خارج مي شويم  و به داخل كوچه مي رويم  در مي يابيم  كه به محيطي قدم  گذاشته ايم  كه ديگر كسي در فكر زيبا نمودن آن نيست  و شهرداري نيز از منابع انساني كافي براي حضور در تمامي اجزاي شهر برخوردار نيست  و چه بسا  براي حضور در تمامي قسمت هاي  شهر ، نياز  به لشكري  بيكران از انسانهاست كه امكان تامين آن  نيز امكان پذير  نخواهد بود  و تنها بايد  روشي جديد براي مشاركت مردم  در زيبا سازي  كوچه ها  خلق كرد.

يكي از پيشنهاداتي كه مي توان  براي خلاقيت در زيباسازي  و طراحي فضاي سبز كوچه ها  مطرح نمود ، ايجاد مديريت كوچه ها و خيابان هاست .

امروزه ضروري است اهالي يك كوچه  با انتخاب يك فرد شايسته ،  رقابتي را با ديگر كوچه ها  براي پديد آوردن مكاني زيبا آغاز نمايند و اگر قوانيني براي شكل گيري مديريت كوچه ها با مشاركت مردم  تدوين شود  ، مي تواند نتايج زير را در پي داشته باشد:

1- ايجاد اوقات فراغتي سالم  براي مردم در كوچه ها براي  زيبا سازي

2-پديدار شدن خلاقيت هاي جمعي  براي زيبا سازي

3-شناخت مردم نسبت به يكديگر و شكل گيري  فعاليت هاي جمعي در سطح يك كوچه

4-شناخته شدن افراد توانمند و متخصص در يك كوچه  و بهره گيري از اين قابليت  جهت تحول در زيبا سازي

5-رشد همبستگي در ميان مردم يك كوچه  و گره خوردن  سرنوشت  افراد  به يكديگر

6-ايجاد روح جمعي در محيط يك كوچه  و ارتباط نزديكتر مردم به يكديگر  و ياري  رساندن  به يكديگر در مواقع سخت

7- افزايش امنيت  به علت حساس شدن  مردم نسبت به سرنوشت يكديگر

8- افزايش دانش و مهارت مردم يك كوچه در اثر آموختن از يكديگر و انجام تجربيات جديد در زمينه زيبا سازي

9-تلاش  مردم جهت جلوگيري از آلودگيها در شهر و آموزش كودكان در اثر اين مشاركت  جمعي

10-شناسايي افراد نخبه در عرصه زيباسازي و بكارگيري از وجود آنان در تصميم گيريهاي كلان شهر

12-زيبايي شهر و علاقمندي  جهت پياده روي در كوچه ها ها و لذت بردن  از زيباييها  و ايجاد مناظر بديع  و نو  در شهر به گونه اي كه شهر تبديل به يك  موزه مي شود.

13-آرامش  رواني به علت ايجاد محيط زيبا

14-فعال شدن كلاس هاي زيبا سازي در شهرها و ارتقاء فرهنگ زيباسازي و طراحي فضاي سبز شهري

15-برگزاري مسابقات شهري  در خصوص  انتخاب زيباترين كوچه هاي شهر  به همراه جوايز ويژه براي ساكنين آنها  و حمايت مالي از كوچه ها توسط شهرداري و تبديل آنها  به مكان هايي براي بازديد توريست هاي خارجي

16-ايجاد تحول در شهرها  و همه گيري  آن در سطح كشور

17- تبديل كشور به يك جاذبه توريستي در سطح دنيا  و تعامل با ديگر فرهنگ هاي جهان  و تكامل  فرهنگي كشور و زمينه سازي براي  ايجاد رشد وتوسعه سريع تر
 

پس بياييم براي زيبا سازي شهرها ، تفكر نماييم  و با خلاقيت ،  شيوه هاي نو يي  را براي رسيدن به اين هدف  بوجود آوريم  .

منبع: مقاله "خلاقيت در زيبا سازي شهري " - نويسنده : حميد ميرزاآقايي - انتشار : سايت فكرنو

 

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳۸۷/۱۱/۱۳ساعت 16  توسط ابوطالب آقائی  | 

سبز باشيم و سبز بينديشيم

سبز باشيم و سبز بينديشيم   

اگر بخواهیم جایگاه فضای سبز را در مجموعه شهرداری بررسی کنیم با بخشهای مختلفی در ارتباط است به طوریکه برای رسیدن به بهترین نتیجه نوع عملکرد این بخشها تاثیر مستقیم و غیر مستقیم بر فضای سبز دارد.از این بخشها میتوان اداره تاسیات-املاک-دایره خقوقی و ....را نام برد.

امروز با خبر شدم که املاک شهرداری زمینهای محدوده یکی از چاههای آب را که مدتی بلااستفاده بوده فروخته است.هدف آنها بی شک- با در نظر گرفتن عدم استفاده از این چاه -خیرخواهانه بوده است.بحث بر سر عدم هماهنگی با فضای سبز است.شاید دلیل این امر این باشد که فضای سبز هنوز جایگاه واقعی خود را در مجموعه نیافته است.

بی شک در بدو ورود به هر شهری فضای سبز زیبای آن نظر شما را در مورد آن شهر عوض میکند.بها دادن به فضای سبز ارزش نهادن به تمام خدمات شهرداری میباشد وشهرداران معمولا برای تامین نظر مردم از این بخش غافل نمیشوند.

فضای سبز در شهر های بزرگ در قالب سازمان بارکها و فضای سبز عمل میکند و در این شکل مدیریت سازمان اختیارات و قدرت کافی برای توسعه و نگهداری فضای سبز دارد.

مشکل فضای سبز شهرها نداشتن نیروهای متخصص ونبود امکانات نمیباشد بلکه مسایل حاشیه ای بر اصل کار چیره میشود و دست اندر کاران به جای انکه تمام وقت ونیروی خود را صرف نقش اصلی خود کنند به دنبال حل مسایل جانبی میباشند.شاید در سایر بخشها هم این مسایل حاشیه ای وجود داشته باشد.

هدف از نگارش این متن آن بود که هر اندازه به فضای سبز شهری بها دهیم نتیجه بهتری در سطح شهر نمایان میشود.حداقل در مسایلی که با فضای سبز مرتبط میباشد نظر این مجموعه هم گرفته شود وتصمیم گیریهای مهم مانند فروش چاه آب و زمینهای اطراف با مداخله فضای سبز باشد اگر چه این کار از وظایف مدیریت و مجموعه فضای سبز است تا از حریم خو دفاع کنند.

به امید آنروز.سبز باشیم و سبز بیندیشیم.

 

http://mohsenbarikarasfy.persianblog.ir/

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳۸۷/۱۱/۱۳ساعت 1  توسط ابوطالب آقائی  | 

درختان سریع الرشد

 استفاده ی درختان در فضای سبز:
تو این تاپیک میخوام به تفکیک بگم که در فضای سبز در چه شرایطی چه گیاهی مناسب تر برای کاشت هستش . در واقع وقتی هدف خاصی از کشت گیاه داشته باشیم بدونیم چه گیاهی برای تامین منظورمون مناسب تره . شما هم کمکم کنید و گیاهان دیگه که اهداف دیگه ای میشه از کشتشون داشت رو اینجا معرفی کنید .

درختان سریع الرشد:
سرو نقره ای – عرعر – دم موشی – زیتون تلخ – افرای سیاه – اقاقیا – چنار – ابریشم – اکالیپتوس – تبریزی – سپیدار – بید – افرای شبه چناری – توسکا – کاتالپا – زبان گنجشک – پائولونیا – ترون

 

 
درختان سریع الرشد بیشتر برای احداث پارک و یا جایی که میخوایم سریعتر پوشش گیاهی پیدا کنه و سایه انداز داشته باشه بکار میاد .
__________________
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۳۸۷/۰۶/۱۳ساعت 23  توسط ابوطالب آقائی  |